logo


Basın Bülteni 2 Ocak 2009 PDF Yazdır e-Posta

 Bu basın bültenini indirmek için tıklayınız..

 

Basın Bülteni                                                                                                                                                                            02 ocak 2009

 

 AyrıntılıBilgi

Ergün GÖK

Yönetim Kurulu Başkanı

Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

www.bacader.org

0216. 314 14 92

 

İhmal ve Yanlış Uygulama Yüzünden 7 Üniversite Öğrencisi Gencimizi Kaybettik

Değerli Basın Mensubu,

Ne yazık ki yeni yıla 7 gencimizin ölüm haberi ile girdik.

Böylesine vahim bir olayın, özellikle ümit dolu dileklerin paylaşıldığı bugünlere rast gelmesi toplumdaki hassasiyet ve haklı tepkileri daha da arttırmaktadır.

Yurdumuzda bacalardan sızan zehirli gaz sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı, son yaşanan olayın ötesinde azımsanmayacak kadar çok ve sıktır.

Baca İmalatçıları ve Uygulayıcıları Derneği (BACADER) olarak, kolaylıkla önlenebilir bir husustan dolayı daha fazla can kaybının yaşanmaması için, kamuoyunu siz değerli basın mensupları aracılığı ile uyarmak istiyoruz.

Son üzücü haber ertesinde, aşağıdaki önemli noktaların tüm ısıtma cihazı kullanıcıları tarafından bilinmesinde büyük fayda olacağı düşüncesindeyiz.

1- Haberlerde “ doğalgaz zehirlenmesi ” olarak geçen olay, aslında her türlü yakıtın yanma sonucu doğal olarak ortaya çıkardığı “ karbonmonoksit zehirlenmesidir ”.

2- Hemen hemen her yaşanan üzücü olayda baca’nın sorumlu tutulduğu bu zehirlenmeler, aslında basit bazı önlemler ve doğru uygulama ile kolaylıkla önlenebilir.

  

Sessiz Katil Karbonmonoksit Nedir ve Neden Tehlikelidir ?

Karbonmonoksit (CO) katı, sıvı ve gaz yakıtların oksijeni yetersiz ortamlarda yakılmaları sonucu oluşan son derece tehlikeli bir gazdır.

Karbonmonoksit (CO) zehirlenmesi, nefes aldığımızda hücrelerimizin oksijensiz kalarak boğulmasıdır. Karbonmonoksit (CO) gazı oksijen’e göre tam 240 kez daha hızlı hareket eder ve nefes alındığında, kandaki hemoglobine çok daha hızlı tutunarak oksijeni bloke eder ve hücreleri hızla öldürür.

Karbonmonoksit (CO) tam anlamıyla sessiz bir katildir; çünkü kokusuz ve renksizdir, farkedilmesi neredeyse imkansızdır.

Karbonmonoksit (CO) Zehirlenmesi Dolayısıyla Yaşanan Üzücü Olayların Önüne Geçilmesi İçin Acilen Yapılması erekenler Nelerdir ?

1- Öncelikle standartlara uygun baca malzemeleri kullanılmalıdır. Piyasada ucuzluğu sebebiyle kullanılan, standart dışı esnek borular son derece sakıncalıdır. Bu tip borular kolaylıkla yırtılmakta, doğalgazın yarattığı asidik ortamdan çok çabuk aşınmakta veya bağlantı adaptörleri kullanılmadığı için gaz sızıntısına sebep olmaktadır.

2- Ülkemizde aslında konut ve işyerlerinde kullanılması gereken “metal baca” standartları AB ile uyumlaştırılmış ve tüm yasal zemin hazırlanmıştır. Ancak, uygulamalarda hala ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Dolayısıyla son kullanıcılar, baca montajlarını yapan kişilerin uzman olduklarını sorgulamalı ve baca ürünlerini temin eden firmalardan sertifika istemelidirler.

3- Özellikle doğalgazlı cihazlar söz konusu olduğunda eğer cihaz yaşam mekanı içinde ise, mutlaka CO dedektörü kullanılmalıdır.

4- Her türlü yakıt oksijen ile yanar. Dolayısıyla cihazların bulunduğu ortamların yeterli havalandırıldıklarından emin olmak gerekir. Havalandırma menfez veya vantilatörlerinin sürekli açık tutulması son derece önemlidir.

5- Herkesin sağlığını yakından ilgilendiren karbonmonoksit (CO) zehirlenmesi ve yapılması gerekenler konusunda toplumun bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Basın, yayın ve medya organları aracılığıyla halkımızın bu konuda bilgilendirilmesi, senelerdir yurdumuzda yaşanan üzücü olayların önüne geçilmesi açısından son derece önemlidir.

BACADER, kolaylıkla önlenebilir bu tip kazaların meydana gelmemesi için yoğun olarak çaba sarfetmektedir.

Gerek yetkili merciler ile uygulanması gereken prosedürler ve gerekse de kendi iç disiplinimiz ile piyasada baca ürün ve uygulamalarının yürürlükteki standartlara uygunluğu kontrol edilmekte ve denetlenmektedir. BACADER kendi üyelerine bu konuda ciddi yaptırımlar uygulayarak son kullanıcıların emniyetini korumaktadır. Ayrıca, T.C. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, TSE, EPDK, İmar Müdürlükleri ve Gaz Dağıtım şirketleriyle ortak çalışmalar yürütülmekte, eğitim programları hazırlanmaktadır.

Konuyla ilgili detaylı bilgi talepleriniz için aşağıdaki e-postadan irtibata geçebilirsiniz.

Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

 

Üye Logolar

  • adel.jpg
  • BACAMER LOGO (YC).png
  • DBS BACA.jpg
  • ERTAS-HART.jpg
  • OKLAR BACA.jpg
  • ROTEKk.jpg
  • solinox Logo_Turkce.jpg
  • TUBEST .jpg
  • ulker logo.png

Bacader ©
Baca İmalatçıları ve Uygulayıcıları Derneği
Tüm Hakları Saklıdır.

XHTML Validity CSS Validity