logo


Hakkımızda >> Haberler >> Sektörel Haberler >> BACADER 13.ULUSAL TESİSAT MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİNDE "BACALAR SEMİNERLERİ”Nİ GERÇEKLEŞTİRDİ..
BACADER 13.ULUSAL TESİSAT MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİNDE "BACALAR SEMİNERLERİ”Nİ GERÇEKLEŞTİRDİ.. PDF Yazdır e-Posta

BACADER, 19-22 Nisan 2017 tarihlerinde13.Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi Kapsamında “Bacalar Seminerleri” ni gerçekleştirdi. Oturum Başkanı Ergün GÖK tarafından yönetilen seminerde 4 konu detaylı bir şekilde irdelendi.

 

Bacalar Seminerleri kapsamında ilk sunum, “Katı Yakıt Sobalarının Hermetik Baca Uygulamaları” idi. Sunum, derneğin bir önceki dönem başkanı olan Atilla GEDİK tarafından yapıldı. Sunumun içeriğinde Atilla GEDİK, ülkemizde ısınmanın genellikle katı yakıt yakan sobalarla sağlandığını, ancak bu sobaların yanma için gerekli yanma havasını iç ortam havasından sağladıkları için karbonmonoksit zehirlenmesi gibi istenmeyen sonuçların oluşmasına sebep olduğunuı aktarı. Atilla GEDİK, katı yakıt yakan sobalarda hermetik baca uygulamalarını detaylı bir şekilde açıklayıp sunumunu tamamladı.

 

Seminerin ikinci sunumu M.İrfan DURAK tarafından “Baca Sistemlerinde Enerji Tasarrufu Uygulamaları” konusunda gerçekleştirildi. Sunumda, dış ortam iç ortamdan daha soğuk olduğu müddetçe baca ve atık gaz sistemi sürekli yakıcı cihazın içinden cihaza bağlı olduğu kısımdan havayı çekmektedir; cihazın durduğu veya dinlenmede olması durumunda, doğal çekiş nedeniyle hava, yakıcı cihazın içinde bulunan sıcak su tesisatına bağlı olan eşanjörlerin üzerinden dolaşır. Bununla beraber, sürekli olarak sistemdeki sıcaklığı düşürür. Eşanjörün sıcaklığı ve odanın sıcaklığı ne kadar yüksek ise o kadar çok kayıp artacaktır. Dış ortam ne kadar soğuk ise yoğunluk farkı ile çekişi o kadar artmaktadır. Dünya enerji kaynaklarının azalması, çevre kirliliğin ve küresel ısınmanın ‘enerji verimliliği’ konusunun ön plana çıkması ile birlikte, ülkemizde yakıtın bu kadar pahalı olduğu dönemde, atık gaz sistemlerinde bu gibi kayıpların dikkate alınması ve önlenmesi gerekmektedir. Bu gibi kayıplar atık gazın tesisatının doğru tasarlanması ile birlikte ek ilaveler ile cihaz, yakıt ve bacanın tasarımına göre farklı yöntemler ve özel ek ekipmanlar ile sağlanabilir. Bunun için sekonder, termik veya motorlu klape gibi cihazlarla tasarlanmış olan farklı sistemler mevcuttur. Bu çalışmada bacalarda enerji tasarrufu elde edilebilmesi için, ekonomik, kullanabilecek ekipmanların kullanım alanı, avantajları ve uygulamalar anlatılmıştır.

 

 

Seminerin üçüncü sunumu Serhat ERDOĞAN tarafından “İstanbul İlinde Uygulanan Baca Kontrol Uygulamalarının Analizi” konusunda gerçekleştirildi. Makina Mühendisleri Odası İstanbul şubesi 2015 Ekim ayından itibaren İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş. (İGDAŞ) yönlendirmesi ile eski ve yeni montaj doğalgazlı cihazların bacalarına ait proje ve hesap incelemeleri ile malzeme-montaj ve sızdırmazlık kontrolünü içeren saha kontrollerini yapmaktadır. Bu kontroller sırasında bacaların mevcut standartlara uygunluğu değerlendirilmektedir. Bu sunumda, bu kontroller sırasında tespit edilen uygunsuzluklar ve bu uygunsuzlukların yakıcı cihaz güvenliği, enerji sarfiyatı, toplum sağlığı, iş-işyeri emniyet ve güvenliği üzerine olumsuz etkileri değerlendirilerek analiz edilmiştir.

 

 

Seminerin son sunumu ise Muammer AKGÜN tarafından “Baca Kaynaklı Karbonmonoksit Zehirlenmelerinin İstatiksel Analizi” konusunda gerçekleştirilmiştir. Türkiye’de her yıl binlerce insan bacalardan kaynaklanan karbonmonoksit gazı zehirlenmesine maruz kalmakta ve yüzlerce insan da hayatını kaybetmektedir. Bu zehirlenme vakaları ve ölümler özellikle soba, şofben ve kombi gibi cihazlardan kaynaklanmaktadır. 2011 yılından günümüze kadar geçen süreçte toplanmış olan veriler, aylara, yıllara, illere, bölgelere, neden olan cihazlara göre irdelenmiş ve bacalardan kaynaklı karbonmonoksit esaslı zehirlenme-ölüm verilerinin değerlendirmesi yapılmıştır. Bu çalışma ile ortaya çıkan sonuçlar ışığında çözüm önerileri geliştirilmiştir.

 

 

Sunumların tamamlanmasından sonra Oturum Başkanı Ergün GÖK, bildirilerini sunan katılımcılara katkılarından dolayı plaket verdi. Plaket töreni sonrasında “Bacalar Semineri” son buldu.

 

 

Üye Logolar

  • adel.jpg
  • BACAMER LOGO (YC).png
  • DBS BACA.jpg
  • ERTAS-HART.jpg
  • OKLAR BACA.jpg
  • ROTEKk.jpg
  • solinox Logo_Turkce.jpg
  • TUBEST .jpg
  • ulker logo.png

Bacader ©
Baca İmalatçıları ve Uygulayıcıları Derneği
Tüm Hakları Saklıdır.

XHTML Validity CSS Validity